חשבוניות ישראל

חשבוניות ישראל – כל מה שצריך לדעת

10.12.2023

מערכות ריווחית מוכנות וערוכות לעבודה מלאה עם מודול חשבונית ישראל של רשות המיסים.
המערכות עברו התאמות ושדרוגים הדרושים לצורך עמידה בתקנות החדשות, והן מסוגלות להנפיק חשבוניות עם מספרי אישור באופן אוטומטי.

מאי 2024 יביא עמו חוק חדש מבית רשות המיסים: “מודל חשבוניות ישראל”. כך שאם אתם עוסקים בישראל, הגובים ומתקזזים על מע”מ, כדאי להכיר את מודל חשבוניות ישראל כי הוא נוגע לכם באופן ישיר.

חשבוניות ישראל והרגולציה החדשה של רשות המיסים הנלווית לו לא תשפיע רק על הליכי הוצאת החשבוניות, אלא גם תשנה באופן משמעותי את הדרך שבה עצמאיים ובעלי עסקים מזדכים על הוצאות המע”מ.

במאמר זה תוכלו לקרוא כל מה שצריך לדעת על מודל חשבוניות ישראל של רשות המיסים, לדעת מהן ההשלכות העתידיות על העסק שלכם, ויותר מהכל – להבין כיצד ניתן להתמודד עם השינויים בחוק, וכיצד ריווחית יכולה להיות כלי מרכזי בהתמצאות עם האתגרים שמביא עמו מודל חשבוניות ישראל?
כל התשובות כאן.

מטרת העל של חשבוניות ישראל

תכלית מודל חשבוניות ישראל של רשות המיסים היא לחתור להתייעלות כלכלית. מודל זה נועד לצמצם את השימוש בחשבוניות פיקטיביות, ומטרתו הרשמית היא להגן על קופת המדינה מנזקי פורעי החוק.

בישראל קיימת תופעה נרחבת של חשבוניות פיקטיביות. תופעה זו נפוצה מאוד ונחשבת למכת מדינה. אמנם היא רווחת יותר במגזרים מסוימים מאשר באחרים, לרוב בתחומים בהם מועסקים עובדים בדרכים שאינן חוקיות, אך היא מחוללת נזקים לכלכלה, פוגעת בתזרים המיסים לקופת האוצר ונחשבת לאחד המקורות הבולטים להון השחור שמתגלגל במדינה. לפי הערכות של רשות המיסים הנזק של חשבוניות פיקטיביות נאמד ב-6 מיליארדי שקלים בשנה!!!. רק כדי לסבר את האוזן, מהנתונים שפרסמה רשות המיסים, בשנת 2021 לבדה 365 שומות יצאו עם חשד לקיזוז חשבוניות פיקטיביות בישראל.

על פי מודל חשבוניות ישראל – אין מספר אישור? אין החזר מע”מ!

במטרה כאמור למנוע נזקים והפסדי מס גדולים לכספי המדינה, “חשבוניות ישראל” והתקנות החדשות של רשות המיסים קובעות כי כל חשבונית בעלת סכום גבוה מ-25,000 ש”ח לפני מע”מ תהיה חייבת לקבל מספר אישור מרשות המיסים.

ללא מספר אישור, לא ניתן יהיה לקבל החזר מע”מ עבור אותה חשבונית.

בנוסף, ייתכן שעם הזמן הסכום אף יופחת בהדרגה, ומודל חשבוניות ישראל יחייב גם מספרי אישור לחשבוניות בעלות סכום נמוך יותר מ-25,000 ₪ לפני מע”מ.

חשבוניות ישראל ומלחמת “חרבות ברזל”

מודל חשבוניות ישראל היה אמור להכנס לתוקפו בינואר 2024, אולם המצב הביטחוני הקשה בישראל, חשף את המדינה למגוון שינויים ואתגרים בתחומים רבים.
בעקבות זאת, רשות המיסים הודיעה כי לא תחייב את העסקים להשתמש במודל חשבוניות ישראל עד לחודש מאי 2024  (עד ל-31.3.2024).

כלומר, לצד הקלות נוספות לעסקים שמקדמת רשות המיסים בתקופה קשה זו של מלחמה, הוחלט גם כי עד לתאריך 31.3.2024 עסקים לא נדרשים לקבלת מספר הקצאה (מספר אישור) לצורך ניכוי מס תשומות (קרי: הזדכות מע”מ).

יחד עם זאת מציינת רשות המיסים בעדכון שלה, כי עסקים שכבר התאימו את עצמם טכנולוגית למודל חשבוניות ישראל, יכולים כבר עכשיו לדווח באופן מפורט למע”מ (קובץ 874PCN) ולבקש מספרי הקצאה. עוד מציינת רשות המיסים כי עסקים אלו, המבקשים מספרי הקצאה, ייהנו מטיפול מהיר יותר וזירוז הליכי הזדכות מע”מ.

מערכת אוטומטית מבית ריווחית ליישום מודל חשבוניות

על מנת לסייע לעצמאיים ולבעלי עסקים להתמודד בצורה יעילה עם מודל חשבוניות ישראל והשינויים הנדרשים בחוק, ריווחית פיתחה מערכת אוטומטית המתממשקת עם רשות המיסים.

הפקת חשבוניות עם מספרי אישור במערכת חכמה מבית ריווחית

המערכת החכמה שפותחה על ידי ריווחית, מאפשרת לעסקים להתמודד ביעילות עם השינויים בחוק. עסקים שעובדים עם תוכנת הנהלת חשבונות של ריווחית, יכולים להנפיק חשבוניות בצורה חלקה ופשוטה, וליהנות מהתממשקות עם רשות המיסים אשר מקלה על הפרוצדורה לקבלת מספר אישור. ברגע שמופקת חשבונית שעוברת את הסכום הנדרש בחוק, מערכת הנהלת החשבונות תתממשק למערכות של רשות המיסים על מנת להנפיק מספר אישור (מספר הקצאה) לאותה חשבונית באופן אוטומטי.

למעשה, תוכלו להמשיך להוציא חשבוניות בקלות, ואם הסכום יעלה על הרף – יופיע על החשבונית באופן אוטומטי מספר האישור שיקרא “מספר הקצאה”.

לאחר קבלת מספרי האישור מרשות המיסים על חשבוניות מעל לסכום 25,000 ש”ח, יהיה ניתן גם לנכות את מס התשומות מאותן חשבוניות שקיבלו מספרי אישור בעת דיווח מע”מ PCN874. 

סיכום חשבוניות ישראל, רגע לפני שנפרדים…

לסיכום, מודל חשבוניות ישראל של רשות המיסים היא מודל חשוב שדורש התמצאות, התאמה וביצוע שינויים באופן שבו אנו רגילים לעבוד עם חשבוניות.

ריווחית מציעה לעסקים כלי ייעוץ והתמודדות יעילים בפני שינויים רגולטוריים חדשים במטרה לעזור להם לשמור על יציבותם הפיננסית. התממשקות זו עם רשות המיסים היא כלי חשוב במיוחד עבור עסקים שרוצים להפחית את מסי התשומות ולשמור על כספי העסק בצורה מיטבית. הפתרונות של ריווחית מסייעים להתמודד עם האתגרים החדשים בתחום החשבוניות בישראל, ובכך עוזרים גם להפחית את העומס האדמיניסטרטיבי שנדרש בזמן המעבר למודל החשבוניות החדש. המערכת של ריווחית תעזור לכם להתרגל ביעילות למודל חשבוניות ישראל, ותנהל לכם את החשבוניות בצורה יעילה.

Mask Group-3

צרו קשר

יש לכם שאלה? אנחנו כאן בשבילכם.
השאירו פרטים ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם.

Mask Group-3

הודעתך נשלחה תודה

ניצור איתך קשר בהקדם