עסק מהבית

עסק מהבית – מדריך להקמה, ייעול ותפעול של עסק עצמאי מהבית

16.11.2022

עסק מהבית טומן בחובו שפע של יתרונות, ואם אתם סקפטיים או נמצאים בעיצומה של התלבטות באם לפתוח עסק מהבית או לא, אז  כדאי שתדעו שאפילו מייסדי חברת גוגל, סרגיי ברין ולארי פייג’, החלו את דרכם כעסק קטן מהבית, יותר נכון כעסק קטן המתנהל מהגרא’ז’ של הבית.

עסק עצמאי מהבית יכול להיות נקודת פתיחה נהדרת ליזמים וליזמיות. נכון, פתיחת עסק, כל עסק, יהא זה עסק מהבית, עסק אונליין או יהא זה עסק פיזי (חנות, משרד, מפעל וכו’) זה תהליך מאתגר, אך בשנים האחרונות יותר ויותר יזמים ויזמיות מבינים את היתרונות בפתיחת עסק עצמאי מהבית ובוחרים לפתוח עסק ביתי.

על אילו יתרונות אנחנו מדברים?

המשיכו לקרוא ומיד תגלו….

כל הסיבות לפתוח עסק מהבית

ניהול עסק מהבית הוא פחות מסוכן כלכלית:

עסק מהבית מציב פחות סיכונים פיננסיים בהשוואה לפתיחת עסק הכרוך בהשכרה או קניה של משרד, חנות או מפעל. אין צורך בהון ראשוני כדי לקנות את העסק הפיזי אין צורך לשלם שכירות במידה ומשכירים את העסק הפיזי, אין צורך לשלם עוד מיסים כגון: ארנונה, חשמל, שילוט או מים כי העסק מתנהל מהבית וניתן לחסוך הרבה מאוד כסף אם בוחרים באפשרות של פתיחת עסק קטן מהבית.

עסק קטן מהבית הוא הרבה יותר אקולוגי:

תחשבו על זה, אם פותחים עסק עצמאי מהבית ניתן לתרום לסביבה על ידי הפחתת נסיעות למקום עבודה מרוחק, ניתן לחסוך בדלקים, אפשר לצמצם שימוש בנייר, לעבוד בענן וגם לא צריך לקנות הרבה בגדים ייצוגיים כי עובדים לרוב מהבית, וכך לשמור על עסק מהבית שהוא אקולוגי וידידותי לסביבה.

ניהול עסק קטן מהבית מציע נוחות:

ניהול עסק מהבית זה נוח; אין קוד לבוש (אפשר לעבוד פיג’מה), אין הכרח לעבוד בשעות מסוימות במהלך היממה, אפשר לעבוד בכל שעה שנוחה ליזם או ליזמית, לא צריך להתאפר, אפשר לעבוד מכל מקום, אין ימי גיבוש או ערבי חברה, הכול הרבה יותר פשוט ונוח.

הטבות מס לעסק מהבית:

לצד חיסכון ואקולוגיות, ניהול עסק מהבית מאפשר ליזם או ליזמית ליהנות גם מהטבות מס לעצמאיים העובדים מהבית. כאשר מנהלים עסק מהבית רשויות המס בישראל רואות בחלק מהוצאות התפעול של הבית כהוצאות עסקיות ולכן הן נחשבות הוצאות מוכרת. כך למשל, אחוז מסוים מחשבונות הארנונה, החשמל, התקשורת והמים נחשבים הוצאה מוכרת עבור יזמים ויזמיות שפתחו עסק מהבית, קרי: הוצאה שניתן לקזז אותה ולהפחית אותה מהמס שיש לשלם לרשויות המס.

עסק מהבית מאפשר איזון טוב יותר בין קריירה לבין החיים:

בניהול עסק עצמאי מהבית אתם הבוס, אתם קובעים כמה זמן מהיום שלכם תקדישו לעבודה וכמה תקדישו לזמן איכות עם המשפחה ולפעילויות פנאי. למעשה הקמת עסק מהבית יוצרת איזון טוב יותר בין עבודה לחיים האישיים ולצד פיתוח הקריירה מאפשרת לפנות זמן גם לשימור מערכות יחסים בריאות בחיים (עם בני משפחה, קרובים, חברים), להעצמה אישית, לפנאי, לטיולים ולתחביבים.

שוקלים לנהל עסק מהבית? יש לכם עסק מהבית ואתם רוצים לייעל אותו?

בחרו באחד מפתרונות הנהלת החשבונות שלנו:

טיפים מנצחים להקמה וניהול של עסק עצמאי מהבית 

טיפ #1 לניהול עסק מהבית – הפרידו בין העסק לבין הבית:

הטיפ הראשון שלנו לניהול עסק מהבית הוא חשוב מאוד ולכן החלטנו לפתוח בו. מאוד קל להיסחף ולהתלהב עם פתיחת עסק עצמאי מהבית (וגם יש סיבות טובות לכך) וכך להיכנס למצב שבו הבית והעסק אחד הם. קלסרים בסלון, קבלות וחשבוניות מס במטבח והספה? הופכת לעמדת עבודה. קשה מאוד לנהל כך עסק מהבית, לכן מומלץ מאוד לייעד מקום בבית לעבודה. אפשר להפוך חדר פנוי למשרד ביתי או לייעד פינה שקטה בבית לעבודה ובה לרכז את כל הניירת והמחשוב ובה גם לעבוד. זה גם עוזר לשמור על הפרדה פיזית בבית בין אזור העבודה לבין אזור הפנאי, זה גם שומר על הסדר בבית ומונע כאוס ובלגן וגם יוצר הפרדה פסיכולוגית בין הזמן והמקום שמוקדשים לעבודה לבין הזמן והמקום שמוקדשים לפנאי ומשפחה.

טיפ #2 לניהול עסק קטן מהבית – בדקו האם אתם זקוקים לרישיון עסק:

על פי חוק רישוי עסקים, יש לא מעט בעלי עסקים בישראל הנדרשים להוציא רישיון עסק. חוק זה מסדיר שורה ארוכה של מקצועות שכדי לפתוח ולתפעל אותם דורשים רישוי והוא נועד לפקח על בעלי מקצועות אלו ולוודא שבעלי עסקים אלו פועלים על פי סטנדרטים גבוהים ואינם מסכנים את הציבור. כך למשל, מי שעוסק ברוקחות, בקוסמטיקה, מזון, בריאות, וטרינריה, אבטחה, הדברה ומקצועות מחויבים לקבל רישיון עסק לפני פתיחת עסק מהבית.

טיפ #3 לניהול עסק מהבית – התייעצו עם רואה חשבון/יועץ מס איזה סוג עוסק לפתוח:

יש עוסק פטור, יש עוסק מורשה, יש חברה בע”מ, לכל אחד מהם יש את היתרונות והחסרונות שלו וכדאי מאוד להיוועץ ברואה חשבון או יועץ מס לפני שפותחים תיק עוסק ברשויות המס. בנוסף, יש מקצועות חופשיים, המחויבים על פי חוק לפתוח עוסק מורשה, למשל: עורכי דין, רופאים, פסיכולוגים, אדריכלים, כלכלנים, יועצי מס ועוד. לדוגמה, עוסק פטור מתאים לבעלי עסק מהבית שמחזור העסקאות השנתי שלהם מגיע עד תקרה מסוימת ועוסק מסוג זה פטור מגביה ותשלום מע”מ. עוסק מורשה יכול לפתוח מי שמחזור העסקאות שלו עובר תקרה מסוימת והוא מחויב לגבות ולשלם מע”מ. חברה בע”מ היא ישות משפטית נפרדת מבעלי החברה. לכן, כדאי מאוד להתייעץ עם רואה חשבון או יועץ מס לפני הקמת כל עסק, גם בעת הקמת עסק מהבית.

טיפ #4 לניהול עסק קטן מהבית – הקפידו על סביבת עבודה דיגיטלית, חסכונית ואקולוגית:

כאשר מדובר על עסק מהבית, קל וחומר אם מדובר בניהול עסק קטן מהבית, לחיסכון ויעילות יש משמעות. כדי לשמור על עסק פעיל ויעיל כדאי מאוד לעבוד עם תוכנה לניהול עסק, היא תשפר את השליטה שלכם בעסק בכל היבט, החל מניהול קשרי לקוחות דרך ניהול פגישות וישיבות ועד ניהול מלאי. כמו כן, מומלץ לעבור לסליקת כרטיסי אשראי אונליין, בטח אם יש לכם חנות אינטרנטית ואל תשכחו להתאים לעסק שלכם תוכנת הנהלת חשבונות מקוונת, המאפשרת הפקת קבלות וחשבוניות בעלות חתימה דיגיטלית, מספקת גישה לרואה החשבון/יועץ מס ומקלה מאוד על ניהול ההיבט החשבונאי של העסק הביתי. בנוסף, וודאו כי התוכנה אליה אתם מתחברים מאפשרת הנהלת חשבונות ללא ניירת, המגנה עליכם גם במקרים של הכחשת אשראי או הונאות.

טיפ #5 לניהול עסק קטן מהבית – הגדירו מטרות ויעדים ברי-מדידה:

עסק מהבית דורש משמעת, זאת מאחר שבבית יש לא מעט הסחות דעת מובנות: יש טלפונים, מיילים, בני משפחה שמסתובבים בבית, הטלוויזיה נמצאת ממש במרחק נגיעה והמקרר מלא בכל טוב. כדי לשמור על שגרת עבודה אפקטיבית ופרודוקטיבית כדאי מאוד להתמקד. מומלץ להכין תוכנית עסקית לטווח הארוך אך גם לסמן יעדים ומטרות לטווח הקצר והבינוני ולוודא כי משיגים מטרות אלו. כדאי להציב יעדים פיננסיים, מטרות עסקיות שמעוניינים להשיג וגם לבדוק בנקודות זמן שונות, שעומדים בהשגת המטרות והיעדים שהגדרנו. כדי להקל על התהליך ניתן להסתייע למשל בתוכנה או מערכת לניהול משימות בעסק.

,

שוקלים לנהל עסק מהבית? יש לכם עסק מהבית ואתם רוצים לייעל אותו?

בחרו באחד מפתרונות הנהלת החשבונות שלנו:

Mask Group-3

צרו קשר

יש לכם שאלה? אנחנו כאן בשבילכם.
השאירו פרטים ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם.

Mask Group-3

הודעתך נשלחה תודה

ניצור איתך קשר בהקדם