עסק משפחתי

עסק משפחתי: יתרונות, אתגרים וגם…פתרונות

14.11.2023

עסקים משפחתיים הם עמוד השדרה של כלכלות ברחבי הגלובוס ומהווים כשני שלישים מהעסקים בעולם. מחנויות קטנות ועד לתאגידים בינלאומיים, עסקים משפחתיים תורמים לצמיחה הכלכלית הגלובלית וליצירת תעסוקה. יתר מכך, עסקים משפחתיים מהווים חלק חשוב מה-DNA של קהילות מקומיות, כשהם מספקים שירותים, יוצרים מקומות עבודה ותורמים למרקם החברתי הקהילתי.

עסק משפחתי משלב את החוסן המשפחתי והקשרים הארוכים והאמיצים, ועל אף שיש יתרונות רבים הנלווים לניהול עסק משפחתי, הוא לא חף מאתגרים, בעיות וקשיים.

היתרונות הרבים של עסקים משפחתיים

אין זה פלא שיש כל כך הרבה עסקים משפחתיים בישראל בפרט וברחבי העולם בכלל. ניהול עסק משפחתי טומן בחובו שפע רב של יתרונות. כך למשל, עסק משפחתי משגשג על בסיס של אמון הדדי ומחויבות, הנמצאים באופן טבעי בקשרים משפחתיים. החיבור השורשי הזה תורם לבניית חזון משותף ורותם את בני המשפחה לרוח היזמות עד כי רואים באותו עסק משפחתי לא רק מקור הכנסה כי אם מורשת משפחתית שיש לטפח ולשמר.

בעסק משפחתי, בני המשפחה חולקים בדרך כלל אמונות, עמדות וערכים אחידים ותחושה חזקה של מטרה משותפת. אלו מספקים בסיס איתן לקבלת החלטות ולתכנון אסטרטגי לטווח הארוך ומבטיחים שההחלטות יהיו מונחות על ידי יעדים ומטרות משותפות ולא רק רווחים כלכליים.

גם מעורבות כלל העובדים חזקה יותר בעסק משפחתי. עסקים משפחתיים מטפחים תחושת קהילה הן בקרב העובדים שהם בני המשפחה והן בקרב עובדים שאינם נמנים עם בני המשפחה. האווירה המשפחתית תורמת להגברת המורל, הנאמנות והמוטיבציה ויוצרת כוח עבודה מלוכד.

עסק משפחתי ניחן גם בכושר הסתגלות וגמישות. העדר הבירוקרטיה מאפשרת לבני המשפחה לקבל החלטות מהירות בתגובה לשינויים המתרחשים בשוק, להסתגל למציאות ולהתאים את עצמם בזריזות.

מחפשים תוכנה לניהול עסק משפחתי?

עסק משפחתי

אבל יש גם אתגרים בניהול עסק משפחתי

למטבע הזה של העסק המשפחתי יש, כמו כל דבר אחר בחיים, שני צדדים, כך שלצד היתרונות הרבים יש גם אתגרים וקשיים בניהול עסק משפחתי.

דינמיקה משפחתית לקויה וקונפליקטים משפחתיים עלולים לזלוג לעסק ולהשפיע על ניווטו וניהולו. בעסק משפחתי זה די קשה להפריד בין נושאים עסקיים לבין סוגיות משפחתיות, ולעיתים לבני משפחה שונים יש רעיונות שונים באשר לאופן שבו יש לנהל את העסק. אלו עשויים להשפיע על תהליכי קבלת ההחלטות ולאיים על יציבות העסק המשפחתי.

הפתרון: אוטומציה עסקית. ככל שמקטינים את הגורם האנושי בניהול העסק המשפחתי ומשלבים מערכות אוטומטיות ממוחשבות כך ניתן למזער את חילוקי הדעות ולבסס את תהליכי קבלת ההחלטות על נתונים אובייקטיבים ולא על דעות מוטות ועמדות אישיות. כך לדוגמה: מומלץ לשלב תוכנה לניהול עסק, תוכנת שכר, תוכנת הנהלת חשבונות, מערכת לניהול לקוחות ועוד.

עסק משפחתי דורש גם תכנון ירושה והעברת העסק מדור לדור. מדובר בתהליך מורכב וסבוך ככל שבני משפחה רבים יותר ודורות רבים יותר מעורבים בעסק. אם לא מתכננים באופן קפדני את העברת העסק הבין-דורית, המוטיבציה של העובדים עלולה להתערער והעסק עלול להינזק.

הפתרון: פניה לייעוץ מקצועי בנושא העברה בין-דורית. ניתן לשלב בין טיפול פסיכולוגי לקבוצות/ייעוץ משפחתי/גישור  לצורך ליבון הסוגיה עצמה לבין עורכי דין העוסקים בהעברת נכסים ועסקים משפחתיים בין דורות לצורך כתיבת התנאים להורשת העסק המשפחתי והסדרה משפטית.

נפוטיזם הוא אתגר נוסף הטמון בניהול עסק משפחתי. נפוטיזם זוהי הנטייה להעדיף בני משפחה וקרובים על פני עובדים מקצועיים ובעלי יכולת מוכחות. נטייה זו היא אמנם טבעית אך היא יכול להיות בעוכריי העסק המשפחתי ולפגוע בו.

הפתרון: הגדרת תפקידים, קביעת מדדי ביצוע ברורים ותהליכי הערכה מובנים הנערכים בתקופות מוגדרות מראש – כל אלו יכולים להיות פתרון אידיאלי לאתגר זה. הם יכולים להפחית את הנטייה להעדפת בני משפחה ולמזער רגשי אשמה.

מחפשים תוכנה לניהול עסק משפחתי?

Mask Group-3

צרו קשר

יש לכם שאלה? אנחנו כאן בשבילכם.
השאירו פרטים ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם.

Mask Group-3

הודעתך נשלחה תודה

ניצור איתך קשר בהקדם